lipiec 25

Odwieczne pytanie - jaka fotografia jest łatwiejsza? Według mnie - zabytek jest bardziej wymagający: nie zmieni pozycji, nie poprawi elewacji, nie wygnie się w odpowiednią stronę do światła.

Sprawę sprzętu zostawiam fotografującym. O odwiecznej wojnie między zwolennikami konkretnej marki aparatu napisano tomy i nie będę się nad tym rozwodzić.

Zabytek - zawsze taki sam a jednak inny

Pomysłem na fotografowanie zabytku jest przejrzenie starych fotografii lub obrazów, ukazujących konkretny obiekt (budowlę, przedmiot) i w miarę możliwości ujęcie go z tej samej pozycji. Okoliczności na pewno się zmienią (przybędzie budynków wokół, infrastruktury, zmieni się nasycenie barw), ale dzięki fotografii będzie możliwe pokazanie, jak obiekt zmienia się na przestrzeni lat/wieków. To ciekawe podejście, do którego zachęcam. Mam pełne dyski takich obiektów - od starych reprodukcji i obrazów po własne ujęcia. Co kilka lat dodaję nowe zdjęcia. Po nich widać upływ czasu.

Fotografia zabytków - zalety i wady

Zabytek z czasem zmienia się - pięknieje remontowany lub popada w ruinę, by niekiedy całkiem zniknąć z powierzchni ziemi. Bywa.... Wszystko warto udokumentować, nawet najgorsze, zarośnięte pokrzywami i zdewastowane podworskie czworaki. Nie wierzysz? A zamki na szlaku Orlich Gniazd? Żaden z nich nie jest doprowadzony do kwitnącego stanu. Wszystkie są w mniejszym lub większym stopniu ruinami, a jednak trudno odmówić im uroku.

Nie ma się co zrażać, że park zasłania całość, że okna powypaczane i nie ma dojścia, a stróż broni dostępu do ocalałych resztek. Trzeba robić swoje. Potomni i historia będą wdzięczni...

Brak komentarzy(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.