listopad 25

W fotografii najistotniejsze jest wykorzystanie tego, co daje nam otoczenie - czyli światła. W ciągu dnia jest to światło naturalnie oświetlające obiekty i dające ciekawe cienie. W nocy musimy zdawać się na światła miejskie. Szczególnie ciekawe są nieruchome światła w obiektach - w latarniach, w domach. Światła takie z daleka nie wyglądają może szczególnie ciekawie. Można je natomiast ciekawie wykorzystać.

Podczas moich częstych wieczornych spacerów po mieście z aparatem w dłoni udawało mi się często uchwycić piękne światła latarni - ulicznych czy też ogrodowych. Zainspirowałam się do tego, by jakoś wykorzystać ten efekt latarni, by zdjęcie wyglądało choć trochę bajkowo. I udało się - światła latarni można wykorzystać do zmiany ich w gwiazdy. Nie chodzi tu o nadanie im dokładnie gwieździstego kształtu. Po prostu o to, by rozmyte światło latarni uformować w gwiazdkę.

Fotografia miast z gwiazdkami zamiast świateł latarni jest nieco ciekawsza i nie zatraca nic ze swojej naturalności. Ten efekt bardzo często wykorzystuje się w reklamach oświetlenia. Zamiast grzebać w ustawieniach programu graficznego - można uzyskać ten sam efekt już w trakcie robienia zdjęć. Wystarczy używać małych otworów względnych obiektywu - proponuję f/16 lub f/22. Potrzebny tu będzie dodatkowo długi czas otwarcia migawki. Ostatecznie jednak uzyskasz naturalny efekt, ponieważ każdy rozbłysk będzie miał nieco inny kształt i charakter, co wynika z kształtu i konstrukcji przysłony. Warto spróbować się pobawić tymi efektami dla uzyskania ciekawej fotografii nocą.

Brak komentarzy(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.